بنر نماینده سلوا

خواص محصولات ارگانیک + فیلم / فروشگاه محصولات ارگانیک

1397/09/10   3,320

فهرست مطالب

مقدمه ای درباره خواص محصولات ارگانیک

استانداردهای جهانی نظارت بر تولید و توزیع محصولات کشاورزی ارگانیک

قوانین و استاندارد‌های بین‌المللی محصولات ارگانیک

نکات خاص و منحصر به فرد درباره این استاندارد های بین المللی

حال سوال اینجاست که چرا محصولات ارگانیک گرانتر است؟!

زمان بیشتر (پروسه رشد : یکی از مهمترین ها فاکتور ها)

امکانات ویژه (یکی از مهم ترین ها فاکتور ها)

دوره های آموزشی ویژه (یکی از مهم ترین ها فاکتور ها)

بازار ارگانیک (یکی دیگر از مهم ترین ها فاکتور ها)

وضعیت قوانین و استانداردهای ملی تولیدات ارگانیک در ایران

وضعیت ثبت جهانی محصولات ارگانیک ایران

خلاء قانونی محصولات ارگانیک در ایران

اصول درست کشاورزي ارگانيک چیست و چه کاربردی دارد؟

اصل سلامت در بحث محصولات ارگانیک چیست و چه کاربردی دارد؟

اصل انصاف و عدالت در بحث محصولات ارگانیک چیست و چه کاربردی دارد؟

اصل مراقبت در بحث محصولات ارگانیک چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست تصاویر

شکل 1: خواص محصولات ارگانیک

شکل 2: فروشگاه محصولات ارگانیک

شکل 3: محصولات ارگانیک

شکل 4: لپه ارگانیک

شکل 5: نبات ارگانیک


مقدمه ای درباره خواص محصولات ارگانیک

حتما می دانید که یک جامعه زمانی سالم می ماند که تک تک افراد آن سالم و سلامت باشند. که البته مصرف غذای سالم یکی از پارامتر های مهم برای رسیدن به این نتیجه است. غذای ناسالم موجب خمودگی انسانها و غیر فعال شدن بخش مهمی از جامعه و درگیری عده ای برای خدمت رسانی به بخش بیمار می گردد و هزینه های جبران ناپذیری به بار می آورد. برای فهمیدن خواص محصولات ارگانیک به وب سایت اینترنتی سلوا، فروشگاه محصولات ارگانیک، سالم و روستایی مراجعه کنید.

شاید باورش برایتان سخت باشد که در کشاورزیی که به صورت تجاری و متعارف انجام می شود  از بیش از ۳۰۰ ترکیب شیمیایی خطرناک و مصنوعی نظیر آفت کش ها، علف کش ها و کودهای شیمایی به منظور کنترل آفات و حشرات و حاصلخیز سازی خاک استفاده می شود. برای فهمیدن خواص محصولات ارگانیک به وب سایت اینترنتی sabadsalva مراجعه کنید.

 که بقایای این مواد پس از ورود به بدن می توانند موجب مشکلات زیادی از جمله: بروز نقص های مادرزادی، تولد نوزاد با وزن کم، اختلال در سیکل ماهانه زنان، سقط جنین، بلوغ زودرس و یا دیر رس، یائسگی پیش رس، تغییر در رفتار جنسی، کاهش تعداد اسپرم مردان، کاهش باروری و یا ناباروری، تغییر در سرعت متابولیسم، اختلال در سیستم غدد داخلی، ضعف عضلانی، کاهش حافظه، آسیب به سیستم عصبی و مغز، کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن و نهایتا سرطانزایی شود. یافته ها حاکی از آنست که شصت درصد سموم دفع آفات، ۹۰ درصد قارچ کش ها و ۳۰ درصد حشره کش ها سرطان زا می باشند!

 

امروزه اصطلاحاتی نظیر غذای ارگانیک، سالم و طبیعی به گوشمان می خورد که می تواند راه حلی برای این معضلات دردناک باشد!

 

خواص محصولات ارگانیک + فیلم / فروشگاه محصولات ارگانیک

شکل 1: خواص محصولات ارگانیک


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین گوشت ها را بشناسید! 


از جمله مزیت های محصولات ارگانیک که در واقع تفاوت محصولات ارگانیک و غیر ارگانیک نیز می باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم استفاده از مواد شیمیایی
 2. مواد مغذی بیشتر
 3. مزه‌ی بهتر و طبیعی تر
 4. عدم استفاده از هورمون‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای شیمیایی در تولیدات حیوانی
 5. محافظت از اکوسیستم
 6. کاهش آلودگی و حفاظت از خاک و آب
 7. حفاظت از تنوع کشاورزی

 

اما نکته ای که می تواند این انتخاب را به انتخابی هوشمندانه و مطمئن تبدیل کند این است که مواد غذایی ارگانیک یک راه موثر برای سلامت شخصی و جهانی است و این یک کمک مستقیم به ایجاد آینده‌ای روشن‌تر برای نسل بعدی می‌باشد.


خواص محصولات ارگانیک + فیلم / فروشگاه محصولات ارگانیک

شکل 2: فروشگاه محصولات ارگانیک

استانداردهای جهانی نظارت بر تولید و توزیع محصولات کشاورزی ارگانیک

هیئت استانداردهای ملی ارگانیک آمریکا در سال 1996 کشاورزی ارگانیک را این‌گونه تعریف کرد: کشاورزی ارگانیک یعنی از نظام مدیریت تولید اکولوژیکی که به تقویت و گسترش تنوع زیستی و چرخه‌های بیولوژیکی و فعالیت‌های بیولوژیکی خاک می‌پردازد. برای فهمیدن فروشگاه محصولات ارگانیک به وب سایت اینترنتی سلوا، فروشگاه محصولات ارگانیک، سالم و روستایی مراجعه کنید.  برای فهمیدن خواص محصولات ارگانیک به وب سایت اینترنتی sabadsalva مراجعه کنید.

 

 قوانین و استاندارد‌های بین‌المللی محصولات ارگانیک

در محیط تولید محصولات ارگانیک دو استاندارد جهانیCAG و "آیفوام"مطرح هستند:

 1. مجموعه قوانین راهنمای غذایی (CAG): از دیدگاه قانون، کشاورزی ارگانیک به‌عنوان سیستم مدیریتی به سلامتی اکوسیستم، چرخه سازوکار و فعالیت‌های بیولوژیکی خاک کمک می‌کند. در این قانون، به‌منظور یکپارچه کردن مراحل بسته‌بندی و فرآوری برای محصولات زراعی و باغی ارگانیک برچسب استاندارد به کار گرفته می‌شود.
 2. فدراسیون بین‌المللی جهش های کشاورزی ارگانیک (IFOAM): کشاورزهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر عضو اتحادیه (آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا و استرالیا) بر اساس قانون فدراسیون سال 2002، کشاورزی ارگانیک بر پایه امنیت غذایی، تغذیه مناسب، رفاه حیوانات و عدالت اجتماعی پایه‌گذاری شده است.

اين استانداردها هرسال موردبازنگری قرار مي‎گيرد و ورژن جديدي از آن منتشر مي‎شود. اين استانداردها بازتاب شرايط هم اکنون توليد و فراوري محصولات زيستي هستند. استانداردهاي پايه IFOAM کامل، بي‎نقص و حرف آخر نيست، البته مجموعه دستورالعمل‎هايي است که به‌طور پيوسته در حال اصلاح و تکميل و تطابق با عمليات کشاورزي زيستي در سراسر جهان مي‎باشد. برای فهمیدن فروشگاه محصولات ارگانیک به وب سایت اینترنتی سلوا، فروشگاه محصولات ارگانیک، سالم و روستایی مراجعه کنید. برای فهمیدن خواص محصولات ارگانیک به وب سایت اینترنتی sabadsalva مراجعه کنید.

 

نکات خاص و منحصر به فرد درباره این استاندارد های بین المللی

این استانداردها تنها محدوده ای را در اختيار سازمان‎هاي گواهی کننده و وضع‎کننده استانداردهاي سراسر جهان قرار مي‎دهد که بر اساس آن، قوانين محلي خود را بنا می شود. نبايد از آن‌ها براي گواهي توليد در تمامي کشورها به یک‌شکل يکسان استفاده کرد. بنابراين نیاز دارید بايد يک نظام بازرسي و گواهي منظم و سازمان‎يافته طراحي شود که سلامت اين محصولات و سلامت پروسه گواهي را تضمين کند تا اعتماد مصرف‎کنندگان جلب شود. کميته استانداردهاي IFOAM همکاري و مشاوره نزدیکی با سازمان‎هاي عضو IFOAM و ديگر نهادهاي دخيل در تدوين استانداردهاي پايه دارد. استانداردهاي پايه IFOAM در قسمت هایی حاوی اصول کلي، پیشنهاد ها، استانداردهاي اولیه و فسخ بعضی قوانين قبلی منتشر مي‎شود.

 

 

حال سوال اینجاست که چرا محصولات ارگانیک گرانتر است؟!

در نگاه اول به نظر می رسد که محصولات ارگانیک گران تر از بقیه ی محصولات باشد اما بیایید به این محصولات نگاه عمیق تری داشته باشیم.

 

زمان بیشتر (پروسه رشد : یکی از مهمترین ها فاکتور ها)

می توان گفت مهم ترین دلیلی که باعث شده محصولات ارگانیک قیمت بالاتری داشته باشند این است که تولید کنندگان ارگانیک نسبت به تولیدکنندگان عادی زمان بیشتری را صرف پرورش محصول می کنند. در درست کردن محصولات ارگانیک از آفت کش ها و سموم شیمیایی استفاده نمی شود و محصولات با روش های طبیعی و بدون هیچگونه عوارض رشد  می کنند و باعث می شود که سموم شیمیایی از مردم و محیط زیست دور بماند. از همین رو باید بدانید که انجام این اقدامات زمان و هزینه بیشتری را برای تولیدکنندگان به همراه دارد.

 

امکانات ویژه (یکی از مهم ترین ها فاکتور ها)

برای تولید محصولات ارگانیک امکانات، تجهیزات و زمین ویژه ای نیاز دارند. زمینی که برای تولید محصولات ارگانیک استفاده می شود دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با زمین های کشاورزی عادی متفاوت است، زیرا کشاورزان باید زمان و هزینه بیشتری را برای کنترل آفات و بیماری ها صرف کنند. همچنین آنها نمی توانند از تجهیزات کشاورزی به صورت مشترک در هر دو نوع زمین عادی و ارگانیک استفاده کنند. تمام این مسائل هزینه بیشتری را برای کشاورز به وجود خواهد آورد.

 

دوره های آموزشی ویژه (یکی از مهم ترین ها فاکتور ها)

با توجه به شرایط خاص تولید محصولات ارگانیک، نیاز است که تولیدکننده این محصولات برای تولید آن دوره های آموزشی خاصی را طی کرده و زمان و هزینه زیادی را صرف انجام این کار کند. علاوه بر این موارد صاحبان این کسب و کار باید مطمئن باشند کارکنان و کارگران آنها از قوانین استاندارد در تولید پیروی می کنند. مهارتهای زیادی در ارتباط با تولید و پرورش این محصولات وجود دارد که نیاز دارید کارکنان این شرکتها آنها را فرا گیرند.

 

  بازار ارگانیک (یکی دیگر از مهم ترین ها فاکتور ها)

با توجه به اینکه امروزه مصرف محصولات ارگانیک روز به روز در حال افزایش است. اما همچنان بازار کوچکی را تحت شعاع خود قرار داده است و بازاریابی برای این محصولات نیازمند هزینه و زمان است. که این امکانات برای شرکت های بزرگ تولید کننده محصولات ارگانیک وجود دارد. اما برای تولیدکنندگان کوچک انجام این کار نیازمند صرف هزینه و زمان بیشتری است.

پس وقتی به قیمت بالای محصولات ارگانیک نگاه می کنید و از قیمت بالای این محصولات گلایه می کنید با توجه به زمان و هزینه ای که برای تولید این محصولات صرف می شود و با در نظر گرفتن فوایدی که برای انسان دارد متوجه می شوید که قیمت آن کاملا عادلانه و مقرون به صرفه می باشد.

 


بیشتر بدانید: خواص کنجد، 18 خاصیت اثبات شده کنجد


علاوه بر این ها این تفاوت قیمت اندک که باعث کاهش آلودگی های زیست محیطی و محافظت از آن می شود شما را از تامین هزینه های هنگفتی که برای رفع آن در آینده انجام خواهید داد معاف می کند.

 

چرا باید محصولات ارگانیک مصرف کنیم ؟ +خرید محصولات ارگانیکک 

شکل 3: محصولات ارگانیک

 وضعیت قوانین و استانداردهای ملی تولیدات ارگانیک در ایران

از تعداد 66 محصول اصلی زراعی و باغی کشاورزی جهان، ایران با 7 محصول زراعی و 15 محصول باغی در رتبه‌های اول تا دهم قرار دارد. از مجموع 66 محصول کشاورزی کشور نیز تعدادی به‌صورت ارگانیک تولید می‌شوند. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انجیر، خرما، پسته، بادام، گیاهان دارویی. انار و فرآورده‌های حاصله ازجمله (روغن دانه انار، کنسنانتره انار)، گلاب ، روغن گل، گل خشک، شیرین‌بیان، زعفران اشاره کرد.

 

وضعیت ثبت جهانی محصولات ارگانیک ایران

از گزارش 800 صفحه ای #اتحادیه_اروپا در خصوص کلیه محصولات ارگانیک #وارداتی به این اتحادیه، انواع محصولات ارگانیک با مبدأ ایران که توسط چهار کشور آلمان، فرانسه، انگلستان و هلند وارد اتحادیه اروپا شده فقط یک صفحه را به خود اختصاص داده است که متأسفانه اکثر این محصولات نیز توسط شرکتهای گواهی کننده خارجی و به نام شرکت های خارجی ثبت شده اند. از دلایل مهم بی‌توجهی به کشاورزی ارگانیک در ایران، افزایش جمعیت و تصمیم سیاست‌گذاران بر تولید هر چه بیشتر برای دستیابی به امنیت غذایی و فدا کردن کیفیت برای رسیدن به تعداد است. از نظر دیگر عدم استقبال کشاورزان از تولید محصولات ارگانیک به علت نگرانی از کاهش احتمالی عملکرد محصول در واحد سطح و درنتیجه کم شدن درآمد بوده است. شواهد نشان می دهد که این نگرانی بی‌مورد است.

 زیرا اعمال شیوه های صحیح در عملیات کاشت، داشت و برداشت از هرگونه کاهش شدید عملکرد حتی در کوتاه‌مدت جلوگیری می کند. بررسی ها مؤید این مطلب است که در نقاط مختلف جهان، گذار به کشاورزی ارگانیک به شکل صحیح و بر پایه اصول بوم‌شناختی موجب کاهش عملکرد محصولات نخواهد شد و یا این کاهش عملکرد را می تواند با توجه به مازاد قیمت محصولات ارگانیک جبران کرد. بررسی 205 سامانه ارگانیک و رایج نشان می دهد که عملکرد گیاهان زراعی در کشت بوم های ارگانیک به‌طور متوسط 10 درصد کمتر از کشت بوم های رایج است. همچنین کاهش نهاده هایی که در کشاورزی ارگانیک مصرف نمیشوند میتواند هرگونه کاهش احتمالی عملکرد را در سامانه های ارگانیک در شرایط ایران جبران کند.

 

خلاء قانونی محصولات ارگانیک در ایران

در حوزه تولید محصولات گواهی‌شده و ارگانیک، قانونی در کشور وجود ندارد. بنا به اظهارات سعید سعادت مدیرکل دفتر محیط‌زیست و سلامت غذا وزارت جهاد کشاورزی طرح ملی تولید محصولات ارگانیک و ساماندهی محصولات گواهی‌شده در سال97 تدوین‌شده و قرار است. با همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج و سایر معاونت‌ها، لایحه تولید محصولات گواهی‌شده و ارگانیک تدوین و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی می کنیم. تشکیل شورای راهبری توسعه کشاورزی ارگانیک یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی بوده و در این شورا مسئولیت تولید محصولات ارگانیک به دفتر محیط‌زیست و سلامت غذا واگذار شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند برای رسیدن به وضعیت مطلوب در زمینه تأمین مواد غذایی لازم در کشور باید 300 تا 400 هزار هکتار زمین کشاورزی را زیر کشت محصولات ارگانیک برد و در برنامه پنجم توسعه نیز پیش بینی شده که 25 درصد یعنی معادل چهار میلیون هکتار از اراضی زراعی و باغی تحت پوشش تولید محصولات ارگانیک قرار گیرند. هزینه‌های زیادی مربوط به تولید محصولات گواهی‌شده یکی از عواملی است که موجب می‌شود کشاورزان به این اقدام رغبت نداشته باشند. وزارت جهاد کشاورزی قصد دارد برای کشاورزان تسهیلاتی قرار دهد که کشاورزان بتوانند با استفاده از آن هزینه‌های جانبی این محصولات را بپردازند. ایجاد پایلوت محصولات گواهی‌شده در برخی استان‌ها ازجمله اقدامات انجام‌شده این وزارتخانه میباشد. دریافت نشان استاندارد برای محصولات گواهی‌شده و ارگانیک ضروری است که تدوین دستورالعملهای مناسب در این رابطه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

فروشگاه محصولات ارگانیک سلوا با شناسایی دقیق زمین های کشاورزی و محصولات ارگانیک و خرید بدون واسطه این محصولات قیمت تمام شده ی آن ها را به حداقل کاهش داده و سبب توزیع مناسب و در دسترس بودن این محصولات گشته است. برای خرید محصولات ارگانیک کافیست اپلیکیشن سلوا را دانلود کنید تا خیلی راحت به این محصولات دسترسی داشته باشید. محصولاتی نظیر حبوبات و لبنیات مختلف:

 خواص محصولات ارگانیک + فیلم / خرید محصولات ارگانیک

شکل 4: لپه ارگانیک

 

خواص محصولات ارگانیک + فیلم / خرید محصولات ارگانیک

شکل 5: نبات ارگانیک

 


بیشتر بدانید: هرآنچه از شکر قهوه ای باید بدانید + فیلم/ خرید شکر قهوه ای


اصول درست کشاورزي ارگانيک چیست و چه کاربردی دارد؟

کشت و توسعه ی کشاورزی ارگانیک اصول خاصی دارد. که فهمیدن و درک این اصول برای رشد و توسعه ی کشارزی اونم از نوع ارگانیکش ضروریه و باعث بهبود و ارتقای جهانی این فعالیت می شود.

صنعت کشاورزی را ارزش های اجتماعی، تاریخی و فرهنگی یک جامعه تشکیل می دهد و اگر می خواهید از این اصول استفاده کنید باید حس مسئولیت در برابر آب، خاک ،گیاهان ،حیوانات و... را داشته باشد و به پویایی باغات که میراثی ارزشمند برای نسل آینده است توجه داشته باشید.

 • اصل سلامت
 • اصل انصاف و عدالت
 • اصل مراقبت

اصل سلامت در بحث محصولات ارگانیک چیست و چه کاربردی دارد؟

در این اصل همانطور که از اسمش پیداست باید سلامت خاک ها، گياهان، حيوانات، انسان ها و کره زمين را که هيچ يک از ديگری مجزا و مستقل نيست را باید حفظ و افزايش داد. اين اصل میتواند این نکته رو به ما گوشزد کند که سلامت افراد و جوامع انسانی از سلامت اکوسيستم مجزا نیست و خاک های سالم ، محصولات سالم و انسان های سالم را بوجود می آورند. سلامت در اینجا به معنی سلامت در تمام سيستم های زندگی است و فقط به نبودن بيماری ها برنمیگردد بلکه نگهداری فيزيکی و سالم اکولوژی را نیز شامل می شود.

هدف کشاورزی ارگانيک چه در کشاورزی چه در فرآوری و چه در توزيع يا مصرف، افزايش سلامت اکوسيستم ها و ارگانيسم ها از کوچکترين مخلوقات در خاک تا انسان مي باشد.

کشاورزی ارگانيک در نظر دارد با توليد با کيفيت بالا و مواد مغذی به کاهش بیماری ها و مراقب های سلامتی کمک نمايد  و این همان پیشگیری بهتر از درمان است.

از سوی دیگر باید از کاربرد تقویت کننده ها (کودها)، آفت کشها، دارو های حیوانی و افزونی های غذایی گه ممکن است تاثیرات زیان باری به سلامت داشته باشد دوری شود.

 

اصل انصاف و عدالت در بحث محصولات ارگانیک چیست و چه کاربردی دارد؟

 کشاورزی ارگانیک را یک صنعت تمام بعدی در نظر می گیرند و معتقدند که  رفتار، اخلاق یا روحیات افرادی که در این زمینه کار می کنند می تواند در کیفیت محصولات اثر گذار باشد به همین دلیل با توجه به فرصت ها و قابليت های زندگی و محيط های عمومی اطمينان از انصاف را باید داشته باشید.

انصاف بوسيله عدالت و احترام متقابل بين انسان ها تا وابستگی های ديگر زندگی را شامل می شود.

کشاورزی ارگانیک نیاز دارد برای هر شخصی که درگیر آن می شود کیفیت خوبی از زندگی را درست نمی کند و به کاهش تنگدستی و فقر و حاکمیت غذای سالم کمک نماید.

 

اصل مراقبت در بحث محصولات ارگانیک چیست و چه کاربردی دارد؟

کشاورزي ارگانيک شبکه پايدار و زنده ای است که به شرايط و تقاضاهای داخلی و خارجی پاسخ مي دهد.

کسانی که در این حیطه شاغل هستند می توانند با بالابردن کارایی به سود دهی بیشتری برسند اما مراقب باشند که این سود دهی نباید سلامتی و رفاه جامعه را به خطر بیاندازد. در نتيجه تکنولوژی های جديد و متد های موجود باید مورد ارزيابی و بازنگری قرار گیرند.

تجربه عملی،تجميع افکار، سنتهای ملی و دانش بومی برای آزمايش و ارائه راه حل پيشنهادی صحيح نيز، ضروری است و تصميمات باید ارزش ها و تمام نيازهای فردی که تحت تاثير آن است را به صورت شفاف و مشترک نشان دهد.

 

  منابع: zoomit.ir ، asriran.com

ارگانیک

-

محصولات ارگانیک

-

فروشگاه ارگانیک

-

خرید ارگانیک

ایتوک سلوا