بنر اطلاعیه سلوا

خام گیاه‌خواری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

1400/12/01   2,559

خام گیاه خواری (raw veganism) یکی از روش‌های گیاهخواری است. در این سبک از گیاهخواری رژیم غذایی سخت‌گیرانه‌تری استفاده می‌شود، به‌طوری‌که نه تنها انواع گوشت حذف می‌شود بلکه سبزیجات کاملا پخته نیز مصرف نمی‌شود. در واقع اشخاص خام گیاهخوار، گیاهان را به‌صورت پخته شده یا فراوری شده مصرف نمی‌کند که این مورد می‌تواند چالش‌های خاص خودش را داشته باشد. برای اینکه شما بتوانید نگاه بهتری به این نوع رژیم غذایی داشته باشید، با ما همراه باشید تا ضمن آشنا شدن با این نوع رژیم، تفاوت آن با گیاهخواری و وگن را نیز بررسی کنیم.

خام گیاه‌خواری دقیقا چه معنایی دارد؟

خام گیاهخواری بیشتر از آنکه یک رژیم غذایی باشد یک سبک غذایی خاص است. خام گیاه‌خواران تمامی محصولات گیاهی را به شکل تازه مصرف می‌کنند، به عبارت دیگر این دسته از افراد، فقط مواد غذایی خام را برای مصرف خود انتخاب کرده‌اند. علت انتخاب این نوع مواد غذایی این است که مواد خام و تازه دارای آنزیم‌های فعال بیشتری هستند. البته همه محققان این نظر را نمی‌پذیرند و به نظر آن‌ها باید مصرف گیاهان پخته نیز باید در برنامه غذایی گنجانده شود.

همانطور که گفتیم رژیم خام گیاه خواری بیشتر به عنوان یک سبک زندگی مدنظر قرار می‌گیرد و اهدافی همچون لاغری در آن اهمیت ندارد. خام گیاه‌خواران به این موضوع معتقد هستند که پختن مواد غذایی باعث به هم ریختن تعادل در ریزمغذی‌ها خواهد شد. در این حالت ریزمغذی‌ها نمی‌توانند شرایط خوبی برای بدن ایجاد کنند و تامین آن با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که در این مورد بیان می‌شود، ایجاد ترکیبات خطرناک در نتیجه پختن غذاها است. البته این موضوع به صورت صددرصدی در آزمایشات اثبات نشده ولی بخش زیادی از خام گیاه‌خواران به آن اعتقاد دارند.

رژیم خام گیاهخواری چیست؟

تفاوت خام گیاهخواری با وگن و گیاهخواری چیست؟

بسیاری از افراد هنوز تفاوت بین رژیم گیاهخواری، وگن و خام گیاه خواری را به خوبی نمی‌دانند. یک شخص وگن گیاهان را در برنامه غذایی خود دارد و آن‌ها را به‌صورت طبیعی و پخته مورد استفاده قرار خواهد داد. در گیاهخواری نیز می‌توانید برخی از محصولات حیوانی را استفاده کنید. اما همانطور که گفتیم در رژیم خام گیاهخواری هیچگونه محصولات حیوانی استفاده نمی‌شود، به‌علاوه میوه و سبزیحات نیز نباید نباید کاملا پخته شوند.

برنامه غذایی در رژیم خام گیاه خواری

در حالت کلی در این سبک غذایی غذاها به‌صورت خام مصرف خواهند شد. در حالت کلی غذای خام نیز دارای یک تعریف مشخص است که غذا باید واجد شرایط آن باشد. اگر دمای بیشتر از ۱۱۵ درجه فارنهایت (حدود 46 درجه سانتیگراد) به غذای مورد نظر شما نرسیده باشد،‌ غذای مورد نظر از نوع خام خواهد بود. برای اینکه در طول این رژیم سخت غذاها تنوع بیشتری داشته باشند، از روش‌هایی نظیر خشک کردن،‌ خیساندن و آب‌گیری استفاده می‌شود که هر کدام از این راه‌ها در زمان مخصوص به خود به کار خواهند رفت. به‌صورت کلی در این نوع از رژیم غذایی، بیشتر مواد غذایی زیر مورد استفاده قرار خواهند گرفت:

  • انواع میوه و سبزیجات
  • میوه‌های خشک شده
  • دانه‌های جوانه زده
  • انواع مختلف مغزها
  • غذاهای ارگانیک
  • شیر نارگیل

همان‌طورکه می‌بینید مواد غذایی متنوعی در این بخش قرار می‌گیرند که هر کدام از آن‌ها دارای شرایط خاص خود هستند. در حالت کلی خوردن گوشت و لبنیات در خام گیاه خواری ممنوع است و شما باید مصرف آن‌ها را به صورت کامل کنار بگذارید. بعضی از خام گیاه خواران در کنار این موارد،‌ خوردن شکر، قهوه و تمام مواد غذایی فرآوری شده را نیز کنار می‌گذارند که البته در این زمینه بین افراد مختلف نظرات متفاوتی دیده می‌شود.

پیش از آنکه این رژیم غذایی را شروع کنید بهتر است تمام غذاهای مناسب این رژیم را شناسایی کنید تا بتوانید وعده‌های غذایی مناسبی را تهیه کنید. در هر وعده از شبانه روز شما باید غذای خاصی را مصرف کنید.

رژیم خام گیاه خواری

رژیم خام گیاهخواری چه مزایایی دارد؟

بزرگ‌ترین مزیتی که می‌توان در این سبک از رژیم مواد غذایی مشاهده کرد،‌ مصرف بالای سبزیجات و میوه‌هاست. از آنجایی که این دسته از مواد غذایی سرشار از فیبر و ویتامین‌ها هستند، تمام نیاز بدن شما به این مواد مغذی همیشه تامین خواهد بود. معمولا کسانی که از این نوع رژیم استفاده می‌کنند سیستم گوارشی مناسبی خواهند داشت زیرا فیبر موجود در سبزیجات، عملکرد دستگاه گوارش آن‌ها را بهبود می‌بخشد. نکته دیگر این است که شما در طول این رژیم، مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها را دریافت خواهید کرد. در چنین شرایطی مشکلاتی مانند سرطان نیز به کمترین حد خود می‌رسد و پوست سالم و شادابی خواهید داشت.

در حالت کلی پرخوری در این نوع از رژیم به شدت نهی شده است. از این‌رو مشکلاتی مانند چاقی برای وگن‌ها و خام گیاه‌خواران کمتر پیش خواهد آمد. تجربه نشان داده است که استفاده از این رژیم می‌تواند باعث سلامت قلب، پیشگیری از دیابت و کمک به کاهش وزن شود که تمامی این موارد در نوع خود حائز اهمیت هستند. با توجه به مزایای خاصی که در رژیم خام گیاه خواری وجود دارد، استفاده از آن می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را نیز حل کند.

رژیم غذایی خام گیاه خواری یک سبک زندگی خاص است که بسیاری از افراد آن را پذیرفته‌اند. در صورتی که شما هم می‌خواهید این سبک زندگی را دنبال کنید، حتما از مواد غذایی گیاهی مناسب استفاده کنید. خوشبختانه مجموعه سلوا افتخار دارد که بهترین نوع مواد غذایی گیاهی را با شرایط و قیمت مناسب به شما ارائه می‌کند تا این رژیم را با موفقیت پشت سر بگذارید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت سلوا، محصولات مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن سفارش دهید و از مصرف آن‌ها لذت ببرید.

خ

-

ا

-

م

-